Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri, Final Töreniyle Sona Erdi


TRT tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri, ulusal ve uluslararası belgesel gösterimleri ve alanında uzman konukların katılımıyla 2-6 Haziran tarihleri arasında İstanbulda gerçekleşti. Amatör ve profesyonel belgesel filmcileri desteklemek, belgesel türünün gelişmesi ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri”, ödül töreniyle sona erdi. TRT Belgeselden canlı yayınlanan ve TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ev sahipliğinde düzenlenen ödül törenine, TRT yöneticileri, basın mensupları, Türk ve dünya sinemasından önemli isimler ile çok sayıda davetli katıldı.

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen etkinlik kapsamında, koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilen 12. Uluslararası TRT Belgesel Ödüllerinin finalistleri de belirlendi. Ödül verenler arasında TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile TRT yönetimi yer aldı. 12. Uluslararası TRT Belgesel Ödüllerinin uluslararası filmler kategorisindeki ödülleri takdim eden Demircan, ödül verdikten sonra TRTye teşekkürlerini iletti.

TRT Genel Müdürü Sobacı: Gerçek hayat zaferlerin değil, anlamın ve adaletin ikliminde ilerler”

Açılış konuşmasını yapan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı şunları kaydetti:

Her şey bilmekle başlıyor. Çözümün ilk adımıdır bilmek. Bildiklerimiz sayesinde, insana dair bir anlayış zemininde çözüme ortak olmaya başlıyoruz. Gerçeğin yaratıcı bir biçimde yorumlanması şeklinde tanımlanan belgeseller ise, bizlere tam olarak bunu sunuyor; bilmeyi… Bilmekten bahsederken, bir şeyi daha unutmamak gerekiyor; gerçeği. Çünkü bilmenin esası gerçeği bilmektir. Yaşamın gerçek aksini görebilmektir. Gözden kaçan, gizli kalan veya unutulmuş gerçeklerin izini ise belgeseller, belgeselciler sürüyor. İnsan zihnini ve kalbini dinç tutan belgeseller, toplumsal anlamda da kültürel çeşitliliğin anlaşılması ve dünyada olup bitenlerin kavranması bakımından kıymetlidir. Bugün küresel adaletsizliği net bir şekilde tüm gerçekliğiyle görebildiğimiz yegâne içerikler belgesellerdir. Ülkemiz küresel adalet için büyük bir mücadele verirken; biz de belgesellerimizle dünyanın dün ve bugün karşı karşıya kaldığı adaletsizlikleri gözler önüne seriyor, insani yaklaşımı önceliyoruz.2009 yılında, belgeselciliğin okulu olma sorumluluğuyla, tabiri caizse çok ağır bir taşın altına elini koydu TRT. Belgeselcilikte sahip olduğu deneyimlerle, dünyanın çeşitli noktalarından saygın belgeselcileri buluşturacağı, alandaki birikimini, markalaşmış bir festival aracılığıyla sektörle paylaşacağı bir platform oluşturdu. 2009 yılında ulusal düzeyde başlayan bu yolculuk, 2010 yılı itibarıyla uluslararası boyut kazandı. Etkinliğimiz, büyük ilgi görerek zaman içerisinde gelenekselleşti. Salgın nedeniyle ertelenen Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri”nin 12incisini, 13’üncüsü ile birlikte bu sene gerçekleştirerek, dünyanın farklı noktalarından çok kıymetli belgesellere ev sahipliği yaptık. İki yıl toplamında aldığımız 2618 başvuru, etkinliğimizin küresel ölçekte gördüğü ilginin açık bir göstergesi. Unutmayın; gerçek hayat zaferlerin değil, anlamın ve adaletin ikliminde ilerler. Dünyadaki anlamı ve adaleti büyütmek dileğiyle.”

 Alanında uzman isimler tecrübelerini paylaştı

İstanbulda Atlas Sineması, Grand Pera sinema salonu ve AKM Yeşilçam Sineması’nda halka açık film gösterimleri ve özel seçki filmlerin gösteriminin gerçekleştiği etkinlikte, yönetmenlerle söyleşiler ve sinemanın usta isimleriyle paneller ve masterclasslar da yer aldı. Dünya festivallerinden ödüllerle dönen TRT ortak yapımı Klondike filminin yönetmeni Maryna Er Gorbach ve Suriyedeki insanlık dramını gözler önüne seren For Sama” belgeselinin yönetmeni Waad Al-Kateabin katılımıyla Savaşın Kadın Yönetmenleri” paneli gerçekleştirildi. Sektörden sevilen isimlerin de yer aldığı söyleşilerde görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, TRT Belgesel Kanal Koordinatörü Cihat Şerif Ağırman, TRT İç Yapımlar Daire Başkanı Kurtuluş Zeydan, TRT Belgeselin sevilen yapımları “Ulak”, Sıfır Atık” ve Ailenin Yeni Üyesi” programlarının sunucuları Serdar Kılıç, Doğan Akdoğan ve Reshad Strık konuşmacı olarak yer aldı.

 79 finalist arasından 24 projeye ödül

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri, TRT İç Yapımlar Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlendi. Jüri üyeleri arasında Feras Fayyad, Hilal Baydarov, Ensar Altay, Andaç Haznedaroğlu, Gökhan Tiryaki, Reis Çelik, Mahmut Fazıl Coşkun, Mehmet Bahadır Er, Serdar Akar ve Zeynep Keçeciler gibi ulusal ve uluslararası alanda sektörden uzman isimler yer aldı. 100’ü aşkın ülkeden toplam 2 bin 618 projenin başvurduğu yarışmada 79 finalist ödül için yarıştı. Ulusal yarışma kategorisi kapsamında “Öğrenci Filmleri” ve Profesyonel” alt kategorilerinde ve uluslararası yarışma ve proje geliştirme destek kategorileri olmak üzere toplam 24 proje ödül aldı.

12inci ve 13’üncü Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri”nde ödül alan projeler

 

13. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri

Uluslararası Filmler Kategorisi

En İyi Belgesel Film Ödülü: Only The Wınd

Yönetmen: Zofia Kowaleswska

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü: A Parked Lıfe

Yönetmen: Peter Trıest

 

Üçüncülük Ödülü: After The Raın

Yönetmen: Jian Fan

 

Ulusal Profesyonel Kategori

En İyi Belgesel Film Ödülü: Töz

Yönetmen: Neşe Uğur Nohutçu

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü: Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi

Yönetmenler: Orhan Tekeoğlu

 

Üçüncülük Ödülü: Herşey Yolunda

Yönetmen: Muhammet Beyazdağ

 

Ulusal Öğrenci Filmleri Kategorisi

En İyi Belgesel Film Ödülü: Sanduka

Yönetmen: Beyza Yıldır

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü: Gaip

Yönetmenler: Gülperi Alkan

 

Üçüncülük Ödülü: Seval

Yönetmen: Ahmet Keçili

 

Proje Destek Kategorisi

En İyi Proje: Kıvılcım

Proje Sahibi: Orhan Dede

 

En İyi Proje: İyi Ölüm

Proje Sahibi: Hasan Ete

 

En İyi Proje: Kolay Gelsin Beyler

Proje Sahibi: Selin Aktaş

 

12. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri

Uluslararası Filmler Kategorisi

 

En İyi Belgesel Film Ödülü: Acasa, My Home (Acasa, Benim Yuvam)

Yönetmen: Radu Cıonıcıuc

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü: For Sama (Sama İçin)

Yönetmenler: Waad Al-Kateab & Edward Watts

 

Üçüncülük Ödülü: Lost İn Memories (Anılarda Kaybolmak)

Yönetmen: Ruud Lenssen

 

Ulusal Profesyonel Kategori

En İyi Belgesel Film Ödülü: Bizim İçin

Yönetmen: Zeki Subaşı

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü: Xalko

Yönetmenler: Sami Mermer & Hind Benchekroun

 

Üçüncülük Ödülü: Kadınlar Ülkesi

Yönetmen: Şirin Bahar Demirel

 

Ulusal Öğrenci Filmleri Kategorisi

           

En İyi Belgesel Film Ödülü: Memtevri (Yaylacı)

Yönetmen: Fatih Ertekin

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü: 24 Dakika 

Yönetmenler: Harun Köybaşı - Alihan Erbaş

 

Üçüncülük Ödülü: Oyuncakçı Saklı Yadigarlar

Yönetmen: Yağmur Kartal

 

Proje Destek Kategorisi

En İyi Proje: Diyarbakır Güvercin Oteli

Proje Sahibi: Elif Yiğit Aygün

 

En İyi Proje: Kırmızı Çarşamba

Proje Sahibi: Murat Adıyaman

 

En İyi Proje: Son Defa Gorgit

Proje Sahibi: Zeki Subaşı