Vizyonda Bu Hafta! 20 Temmuz 2018


Temmuz ayının ilk haftasında 2'si yerli 7'si yabancı olmak üzere toplamda 9 film vizyona giriyor.

Haftanın ilk yapımı aksiyonu ve komedisiyle film boyunca gözünüzü kırpmadan izleyeceğiniz Kod Adı: Sosisli. Deneyimli ve sert -aynı zamanda oldukça karizmatik- polis memuru Luke ile deneyimsiz ancak fotografik hafızası çok kuvvetli olan Theo başkanlık sarayını korumak amacıyla görevlendirilir. Dikkatsizlikleri sonucunda beklenmedik bir saldırı gerçekleşir ve Moldova Büyükelçisinin kızı Mascha kaçırılır. Açığa alınan ikili bu andan itibaren Mascha’yı kurtarmak için birlikte hareket ederler. Hafta sonu “haftanın yorgunluğunu üstümden atacak bir film izlemeliyim” diyorsanız kesinlikle izlemelisiniz :) Torsten Künstler'in yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrollerinde Til Schweiger ve Matthias Schweighöfer otururken onlara Anne Schäfer, Lisa Tomaschewsky eşlik ediyor.

Pablo Escobar’ı bilmeyen yoktur herhalde. Kolombiyalı uyuşturucu baronunun sevenleri de bir hayli fazla. Ben Escobar’ı hep Interpol tarafından her yerde aranırken Beyaz Saray önünde oğluyla hatıra fotoğrafı çekildiği fotoğrafıyla hatırlarım. Escobar’ın büyük aşkı gazeteci Virginia Vallejo’nun Escobar’ın isteğiyle yazdığı “Loving Pablo, Hating Escobar” kitabından uyarlanan Pablo Escobar’ı Sevmek; ikilinin birlikteliğini anlatırken aynı zamanda Escobar’ın mütevazı bir hayattan nasıl uyuşturucu kaçakçılığına kadar geldiğini anlatıyor. Escobar hakkında pek bir şey bilmiyorsanız ve fikir sahibi olmak istiyorsanız buyurun beyaz perdeye :) Fernando Leon de Aranoa’nın yönetmenliğini yaptığı filmde Escobar’ı Javier Bardem canlandırırken Virginia Vallejo’yu ise güzel oyuncu Penelope Cruz canlandırıyor.

ABBA'nın popüler şarkılarının yer aldığı bir müzikal olan Mamma Mia!'nın devam filmi Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz, ilk filmde Donna'nın geçmişiyle, şimdiki zamanda Sophie'nin hikâyesini paralel bir şekilde beyaz perdeye aktarıyor. Ol Parker’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu filmin oyuncu kadrosunda ise Lily James, Christine Baranski, Meryl Streep ve Amanda Seyfried yer alıyor.

Haftanın bir diğer yapımı dram, romantik türündeki Kısmet,Sevgilim: İlk Şarkı. Genç bir senarist olan Amin, Paris’ten memleketi Sete’e gelir. Burada dilediğince vakit geçirir ve kalbini birisine kaptırır. Şansı yaver giden Amin bir de senaryosunu sinemaya aktaracak bir yapımcıyla tanışır ve olaylar gelişir.

Korku, aksiyon türündeki İlk Arınma Gecesi; Amerika’da yapılan birinci arınma gecesine geri dönülerek suç oranını azaltmaya çalışan hareketin hikayesini anlatıyor. Gerard McMurray'ın yönetmenliğini yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Marisa Tomei, Lex Scott Davis ve Luna Lauren Velez gibi isimler yer alıyor.

Haftanın gerilim türündeki yapımı Sibirya, nadir bulunan elmaslarını satmak için Rusya’ya giden tüccar Lucas’ın satmaya çalıştığı elmaslarla ortağının kaybolması sonucunda yaşadığı olayları anlatıyor. Keanu Reeves'in başrolünde yer aldığı filmde ona Molly Ringwald ve Ana Ularu eşlik ediyor.

Yeni medyanın ortaya çıkmasıyla popülerleşen bir ortam var “Sosyal Medya”. Sosyal medyada ne kadar aktifsen, ne kadar güzel içerikler üretirsen o kadar “fenomensin” Fenomen filmi de sosyal hayattan izelo bir biçimde yaşayan İzzet’in sanal dünyada popülerleşmeye başlamasıyla gelişen olayları anlatıyor.

Haftanın korku türündeki yapımı Korkuluk. Bir grup genç göl kenarına geziye çıkmaya karar verir bu göle ulaşmak için tek yol tekinsiz gözüken mısır tarlasından geçmektir. Kısa bir süre sonra bu yolun korkunç bir gerçeğe çıktığını öğrenirler. Tarlanın sahibi olan çiftçi, tarlaya izinsiz girenleri canlı birer korkuluğa dönüştürmektedir.

90’lı yılların Türkiye’sini anlatan Eski Köye Yeni Adet'te; doğudaki bir köye doğum kontrolünü sağlamak amacıyla sağlık ekipleri görevlendirilir ve sağlık ekipleri 3’ten fazla çocuğu olan kadınlara spiral takarlar. Olaylar da bundan sonra gelişir; köylüler spiralin ne olduğu hakkında fikir alışverişi yürütürken türlü spekülasyonlarla izleyenlerini eğlendirecek. Komedi türündeki filmin oyuncu kadrosunda Bülent Emrah Parlak, Nail Kırmızıgül, Haki Biçici ve Füsun Demirel gibi isimler yer alıyor.

Hayatınızı film tadında yaşamanız dileğiyle :)