Vizyonda Bu Hafta! 30 Mart 2018


Mart ayının son vizyon haftasında 6'sı yerli 5'i yabancı olmak üzere toplamda 11 yeni film vizyona giriyor. 

Haftanın tarihi, aksiyon türündeki filmi 12 Savaşçı, ABD'de 11 Eylül saldırılarının hemen ardından takım lideri Mitch Nelson'ın önderliğinde Taliban ile savaşmak adına Afganistan'a gönderilen ilk Özel Kuvvetler biriminin hikayesine odaklanıyor. Aksiyon severlere duyurulur! Yönetmenliğini Nicolai Fuglsig'in yaptığı filmin oyuncu kadrosunda ise Chris Hemsworth, Michael Shannon ve Michael Pena gibi ünlü isimler yer alıyor.

Vizyona girmesini dört gözle beklediğim Kelebekler nihayet beyaz perdedeki yerini aldı. Sundance Film Festivali'nin Dünya Sineması bölümünde Jüri Büyük Ödülü'nü kazanan film, üç kardeşin babalarının kendilerini otuz yıl sonra köylerine çağırmasıyla tekrar bir araya gelip birbirlerini daha yakından tanımalarını anlatıyor. Tolga Karaçelik'in yazıp yönettiği filmde Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin, Serkan Keskin, Hakan Karsak, Ezgi Mola ve Ercan Kesal yer alıyor. 

Haftanın komedi yapımlarından Arapsaçı kelimenin tam anlamıyla olayları arapsaçına çeviriyor. Eski bir aktörün namını duyurduğu zamanlardan kalma deri ceket, tesadüfi bir şekilde birbirinden farklı insanların hayatına dokunacaktır. Üstelik bu deri ceketin içinde kimsenin bilmediği bir büyük ikramiye çıkmış loto kuponu vardır. Keşke bizim hayatımıza da dokunsaydı şu ceket :) Filmin başrollerinde Hakan Meriçliler, Açelya Topaloğlu ve Şinasi Yurtsever yer alıyor. 

Fantastik, dram türündeki Thelma, muhafazakâr ailesinin yanından biyoloji okumak için ayrılan Thelma'nın, üniversitede tanıştığı Anja'ya aşık olduktan sonra kendisinin de açıklayamadığı özel güçleri olduğunu fark etmeye başlamasıyla olayların gelişmesini konu alıyor. Joachim Trier'in yönetmenliğini üstlendiği film 90.Oscar Ödüllerinde En İyi Yabancı Dilde Film için Norveç'in adayıydı. Birçok festivalden ödülle dönen Thelma' nın başrollerini ise Eili Harboe ve Kaya Wilkins paylaşıyor.

Bol aksiyonlu Kickboxer: Misilleme, özgürlüğüne kavuşabilmek için ölümcül bir maça çıkması gereken Kurt Sloaen'un mücadelesine odaklanıyor. Filmin başrollerinde Jean-Claude Van Damme ve Mike Tyson yer alıyor. 

Haftanın bir diğer komedi yapımı Bizim Köyün Şarkısı'nın oyuncu kadrosuna televizyon izleyen herkes aşina aslında. Güldüy Güldüy Show çocuklarının yer aldığı filmde tabiki onlara Güldür Güldür ekibi de eşlik ediyor. Film, Çınar ve Zeynep'in babalarının canı sıkılıp şehirden köye göç etmesiyle yaşadıkları adaptasyon sorununu ve yeni arkadaşlar edinme sürecini anlatıyor. 

Hep komedi filmi mi var bu vizyonda yahu diyen sinemanın korkusuz çocukları buyurun gelin iki adet korku filmimiz de mevcut :) İlk korku filmi Ruhlar Evi, ölen annesinin hayaletini görmeye başlayan Laura'nın sanki hiçbir şey olmamış gibi bir de arkadaşlarınının düzenlediği ruh çağırma seansına katılmasını anlatıyor. E sonra ölüyor musun kalıyor musun bilmiyorum Laura ama başına gelen kötü olayları hak ettin sen! 

İkinci korku yapımı Kabus ise, ressam olan Özge'nin annesinin ölümünden sonra psikolojik olarak gelgitler yaşamasını konu alıyor. Şu sıralar korku filmlerinde "annelerin ölümü sonrası yaşanan korkunç olaylar" meşhur galiba :) 

Zor Bir Karar karşımıza farklı bir hikayeyle çıkıyor. Hakkâri'de babası ve kardeşleriyle yaşayan ve kilim atölyesinde çalışan Eylem'in hayat şartlarını düşünecek olursak ilginç bir takıntısı var. Burnunun büyük olduğunu düşünen Eylem estetik ameliyat olmanın hayalini kurar. Yakınlarının sorunlarından bir türlü bu hayaline yaklaşamayan Eylem bakalım bu takıntısını unutabilecek midir?

Bu kadar film arasından elbette animasyon filmimiz de mevcut: Sagu ile Pagu. Film, su kaynakları, soyu tükenen hayvanlar, kuraklık gibi önemli konulara değinirken bir yardan da yardımseverlik, dayanışma, arkadaşlık gibi özel duygulara yer veriyor. Murat Kirişçi'nin senaryosunu yazdığı filmin yönetmen koltuğunda Engin Baştürk oturuyor.

Ünlü yönetmen Steven Spielberg'in yönetmenliğini üstlendiği bilim kurgu filmi Başlat Ready Player One, yakın gelecekte büyük ilgi gören sanal gerçeklik ortamı OASİS'teki büyük yarışmaya katılan Wade Watts'ın hikayesine odaklanıyor. 

Hayatınızı film tadında yaşamanız dileğiyle :)