Vizyonda Bu Hafta! 4 Ocak 2019


Yılın ilk vizyon haftasından herkese sinema ile iç içe olduğunuz dolu dolu bir yıl ve filmleri bidolusinema’dan takip edeceğiniz mutlu bir yıl dilerim :) 2019’un ilk vizyon haftasında 2’si yerli 6’sı yabancı olmak üzere toplamda 8 yeni film vizyona giriyor.

Richard Ford'un aynı isimli romanından Paul Dano ve Zoe Kazan tarafından sinemaya uyarlanan Yangın Yeri, 1960’lı yıllarda Montana’ya taşındıktan sonra işinden kovulan Jerry’nin Kanada sınırında çıkan bir yangına yardım etmeye gitmesiyle ailesinin dağılışına şahit olan 4 yaşındaki Joe’nun hikayesini anlatıyor.

Yine bir romandan uyarlanan Kimsesiz Çocuk Remi, Hector Malot'un aynı adlı kitabından Antoine Blossier'in tarafından beyaz perdeye aktarıldı. Film, bebekken terk edilen Remi’nin yaşadığı zorlukları konu ediniyor.

Cannes Film Festivali’nin En İyi İlk Film’i seçilen Kız, profesyonel balerin olmak isteyen ve eğitimindeki zorlukları aşmaya çalışan 15 yaşındaki trans birey Lara’nın hikâyesini konu alıyor. Filmin yönetmeni Lucas Dhont “Böyle bir cesaret öyküsü, benim ilk filmimin konusu olmalı” diyerek 2009’da Belçika’da bir gazetede okuduğu haberden yola çıkmış. Bence yönetmenin ilk filminin olmasını, Cannes’a seçilmesini ve cesur bir konu anlatmasını düşünürsek bu filme bir şans vermek gerekir diye düşünüyorum naçizane :)

Yine Cannes’a seçilen bir filmden devam ediyoruz. 2018 Cannes Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü'ne layık görülen Jafar Panahi'nin son filmi 3 Hayat, oyuncu olmak isteyen Marziyeh’in konservatuara gitmesi engellenince, internete bir video yükleyerek ünlü oyuncu Behnaz’dan yardım istemesiyle gelişen olayları anlatıyor.

Komedi türündeki Bekârlığa Feda, kızı Gamze’nin Çağlar ile evlenmesini engellemeye çalışan Timur Bey’in yaşadığı maceraları eğlenceli bir şekilde ele alıyor.

Devam filmi olan korku türündeki Araf 2, birbirini çok seven evli çift Kübra ve Ahmet’in anlam veremedikleri olaylar yüzünden hayatlarının kâbusa dönüşmesini konu alıyor.

Bu soğuk havalarda çocuğunuzla birlikte sinemaya gitmek isterseniz bu hafta 2 animasyon filmi vizyondaki yerini aldı:

Wang Qi'nin yönetmenliğini üstlendiği animasyon Süper Ayı, hayvan tüccarları tarafından kaçırılan oğlu Zack'i kurtarmaya çalışan baba ayı Dash'in verdiği mücadeleyi anlatıyor.

Maşa ile Koca Ayı maceralarına Maşa ile Koca Ayı: Yepyeni Maceralar filmiyle kaldığı yerden devam ediyor. Film, Maşa ile sirkten emekli ayı Mişka’nın atıldığı maceraları ele alıyor.

Hayatınızı film tadında yaşamanız dileğiyle :)