Vizyonda Bu Hafta! 5 Nisan 2019


Bahar geldi, havalar ısındı ısınacak Nisan ayına giriş yaptık bile. Şu soğuk geçen günlerde tam da sinemaya gitmelik havalardayız aslında. Nisan ayının ilk vizyon haftasında 3’ü yerli 4’ü yabancı olmak üzere toplamda 7 yeni film vizyona giriyor.

Haftanın ilk yapımı Stephen King’in aynı adlı korku romanından uyarlanan Hayvan Mezarlığı. Dr. Louis Creed, iki çocuğu ve eşi Rachel ile birlikte Boston’da bir kırsala taşınır. Bir süre sonra evinin yakınlarındaki ormanın derinliklerinde bir mezarlık keşfeden Dr. Louis Creed’in yaşadığı gerilime odaklanan filmin yönetmen koltuğunda Kevin Kölsch ve Dennis Widmyer'in oturuyor.

Aksiyon türündeki Shazam! 6 Güç, 14 yaşındaki Billy Batson'ın süper güçlerle 6 mitolojik tanrı ve karakterin gücüne sahip pelerinli ve kaslı bir süper kahramana dönüşmesini konu alıyor. Shazam kelimesi ise 6 mitolojik tanrıyı simgeleyen; Solomon, Herkül, Atlas, Zeus, Aşil ve Mercury isimlerinin baş harflerinden oluşuyor.

Haftanın belgesel türündeki Benden Hikâyesi, durum hikâyesinin ülkemizdeki temsilcisi olan Sait Faik Abasıyanık’ın hayatını canlandırmalarla iç içe bir şekilde anlatıyor. Onur Barış’ın senaryosunu yazıp yönettiği filmde usta yazara Mert Er hayat veriyor.

Dram, komedi türündeki İhtiyar Adam ve Silah, uzun suç kariyerinde birçok kez hapisten kaçmayı başaran ve en son 70 yaşında gerçekleştirdiği son kaçışında yaptığı soygunla jübilesini yapan Forrest Tucker’ın maceralarını konu alıyor. Film ayrıca usta aktör Robert Redford’un son kez seyirci karşısına çıkması açısından önemli bir yere sahip.

Süleyman Arda Eminçe'nin yazıp yönetmen koltuğuna oturduğu Suç Unsuru, birlikte yaşayan iki yakın arkadaş Celal ve Buğra'nın evine polis tarafından baskın yapılması sonrası gelişen olayları anlatıyor.

Sıra dışı ve tuhaf tarzı ile bilinen Tim Burton'ın yönetmenliğini üstlendiği Dumbo, devasa kulakları sayesinde uçabilen fil Dumbo’nun mücadele içindeki bir sirke giderek oradaki arkadaşlarıyla bu sirkin karanlık taraflarını keşfedip sirki kurtarmaya çalışmasını konu ediniyor. Filmin başrollerinde Eva Green, Colin Farrell ve Michael Keaton oturuyor.

Haftanın son yapımı; tekrar çekip filmin eski tadını bozmaya ne gerek vardı dedirten Hababam Sınıfı Yeniden. Birçoğumuzun çocukken Mahmut Hoca, İnek Şaban gibi klasikleşmiş karakterleri izleyerek büyüdüğümüz Hababam Sınıfı’nın yeniden çevrimi, Özel Çamlıca Lisesi'nin yeniden karma eğitime geçmesinin akabinde namı kendisinden önce gelen sınıfın yaşadıklarını ele alıyor.

Hayatınızı film tadında yaşamanız dileğiyle :)