Vizyonda Bu Hafta! 9 Mart 2018


Mart ayının ikinci haftasında 4'ü yerli 6'sı yabancı olmak üzere toplamda 10 yeni film vizyona giriyor. 

Haftanın ilk yabancı yapımı korku gerilim türündeki Ziyaretçiler: Gece Avı. Ailenizle birlikte seyahat ediyorsunuz ve gayet mutlusunuz. Mola vermek için prefabrike bir eve gidiyorsunuz ama o da nesi? Ee korku filmindesiniz arkadaşlar bu kadar mutlu olmayacaktınız elbette. Geceyi size zehir eden ve hayatta kalma mücadelenizi sınayan 3 psikopatla birlikte geçireksiniz. Gerçekten gerilmek isteyenlere tavsiyedir! Yönetmenliğini Johannes Roberts’ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Christina Hendricks, Bailee Madison ve Martin Henderson gibi isimler yer alıyor.

5 dalda Oscar adaylığına sahip Phantom Thread bir diğer yabancı yapım.1950'lerin Londra modasına yön veren adı nam salmış terzi Reynolds Woodcock bu şöhretin getirdiği karmaşık bir özel hayata sahip. Her genç kadınla gününü gün eden ünlü terzinin kalbine tekme atacak birisi çıkacaktı elbette. Bu kişi Alma'ydı; Alma artık Reynolds'ın ilham perisiydi. Fakat bu aşkın gidişatı nereye doğru gidiyordu? Yönetmenliği ve senaryosu Paul Thomas Anderson’a ait olan filmin oyuncu kadrosunda Daniel Day-Lewis, Lesley Manville ve Camilla Rutherford yer alıyor. 

Haftanın komedi, aksiyon türündeki filmi Gringo; işinde gücünde, kendi halinde olan bir adamın uyuşturucu karteli tarafından kaçırılmasıyla gelişen olayları anlatıyor. Evet tarafından :) Büyük bir ilaç firmasında çalışan Harold, Weed Pill adlı hap haline getirilmiş uyuşturucunun herkeslerden gizlenen formülünü elden teslim etmek için Meksika'ya gider ve olay biraz korkunç gözükse de beraberinde komik olayları da getirir.Yönetmenliğini Nash Edgerton’un üstlendiği filmin başrollerinde David Oyelowo, Charlize Theron ve Amanda Seyfried yer alıyor. 

Savaş filmleri sevenler buyurunuz efendim bir adet Direniş Karatay filmi vizyonda. Anadolu Selçuklularının tanınmış devlet adamlarından Emir Celaleddin Karatay’ın hayatından bir parçayı izleyicilerle buluşturan filmin oyuncu kadrosunda Mehmet Aslantuğ, Fikret Kuşkan, Yurdaer Okur, Alperen Duymaz ve Burcu Özberk gibi isimler bulunuyor. 

Haftanın animasyon yapımı Küçük Kahramanlar, yeni taşındıkları evde bahçe cücelerinin yaşadığını keşfeden Chloe ile meraklı komşusu Liam'ın eğlenceli maceralarını anlatıyor. 

En iyi animasyon dalında Oscar kazanan Pervane haftanın bir diğer yapımı. Babası Nurullah'ın Taliban tarafından tutuklanmasının ardından çaresiz kalan Afgan genç kız Pervane, annesi ve küçük kardeşine bakabilecek tek kişi olarak kaldığında ailesine bakabilmek için çareyi saçlarını kesip erkek kılığına girmekte bulur. 

Haftanın bir diğer yerli yapımı dram türündeki Vicdan Ağacı. Film, Kuşadası'nın Kirazlı köyünde yaşayan Menderes ve yatalak abisi Adnan'ın hikayesine odaklanıyor. Emlakçı Reşit, Menderes'e evlerini satmasını ve Adnan'ı da bir huzurevine yerleştirmesini söyler. Bunu öğrenen Adnan, Menderes'le geçmişe doğru bir vicdan muhasebesi yapar. Yönetmenliğini ve senaryosunu Olgun Özdemir’in yaptığı filmde Şerafettin Kaya, Turgay Tanülkü ve Tayfun Sav gibi isimler bulunuyor. 

Belgesel sevenler için Mekanlar ve Yüzler vizyonda efendim! Yeni dalga akımının büyükannesi olarak anılan Agnes Varda ve fotoğraf sanatçısı JR, Fransa'nın farklı bölgelerinde keyifli bir yolculuğa çıkar ve yolculuk sırasında insanlarla konuşup onların hikayelerini dinler. Fransa yapımı filmin yönetmenliği ve senaryosu Agnès Varda ile fotoğraf sanatçısı JR’a ait.

Maşallah bu hafta vizyon takvimi epey kalabalık yaz yaz bitmiyor :) Locman bir diğer yerli yapım olarak karşımıza çıkıyor. TCCD'de makinist olarak görev yapan Uğur günün birinde depo şefliğine terfi eder ve tayini Sivas'ın Divriği ilçesine çıkar. Ailesini de yanına alıp bilmediği bu yere gelir. 12 Şubat olaylarının yaklaştığı bir dönemde aileyi de çeşitli zorluklar bekliyor elbette. Yönetmenliğinde ve senaryosunda Şükrü Alaçam’ın imzasının bulunduğu filmde Alican Yücesoy, Yeliz Kuvancı, Nisa Sofiya Aksongur ve Cem Cücenoğlu yer alıyor. 

Oyunculuklarıyla bildiğimiz Buğra Gülsoy ve Serhat Teoman'ın ilk yönetmenlik deneyimi olan Mahalle haftanın son yapımı. Aynı mahallede yıllardır yaşayan evli ve çocuklu üç yakın arkadaş Ömer, Sabri ve Kenan'ın hayatı mahallelerine gelen bir yabancıyla tamamen değişecektir. 

Hayatınızı film tadında yaşamanız dileğiyle :)