Yeşilçam’dan Günümüze İstanbul’un Yazlık Sinemaları


Türkiye’de kent, toplum ve ekonomi tarihi ile 1950’ler sonrası sanat, mimarlık ve tasarım odaklı araştırmaların çıktıları, konuşmalar ve Salt Blog’da yayımlanan yazılar aracılığıyla yeniden değerlendirmeye açılıyor. 

2013-2022 yıllarında Salt Araştırma Fonları’yla desteklenen araştırmaların yeniden tartışmaya açıldığı program, 14 Kasım Salı günü saat 18.30’da yönetmen ve akademisyen Sezen Kayhan’ın “Yeşilçam’dan Günümüze İstanbul’un Yazlık Sinemaları” başlıklı konuşmasıyla devam ediyor. 2017’de Salt Araştırma Fonları’yla desteklenen araştırmacılar arasında yer alan Kayhan, Yeşilçam döneminde küçük mahallelerde yer alan, her yaştan ve sosyal sınıftan izleyiciyi kendine çeken yazlık sinemaların televizyonun yaygınlaşması ve kentsel dönüşüm ile birlikte geçirdiği dönüşümü ele alacak. Günümüzde belediyelerin düzenlediği etkinlikler dışında üst-orta sınıfa hitap eden lüks mekânlarda yer alan yazlık sinemaların 1950’den günümüze değişimine ve İstanbul’daki kentsel dönüşüm ile ilişkisine odaklanacak. 

Salt Araştırma Fonları’yla disiplinlerarası ve çok yönlü yaklaşımları öne çıkan, saha araştırmalarına yönelik yaratıcı yöntemler sunan ve toplumsal, kültürel, kentsel hafızaya katkı sağlayan projeler destekleniyor. Geçmiş yıllardan seçili projelere yer verilen Salt Blog içerikleri arasında Nora Tataryan’ın “Osmanlı İmparatorluğu’nun Son Döneminde Bir Kültürel Üretim Mekânı Olarak Salon”, Efe Murad ile Emirhan Eringen’in “Kayıp Avangart: Yüksel Pazarkaya Stuttgart Somut Şiir Okulunda”, Tuğçe Tezer’in “Antakya’nın tarihini adımlamak: Depremden sonra ‘Antakya Yürünebilir Kent Tarihi Rehberi’”, Derya Acuner’in “Kafesin İki Tarafı: Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi’nin Hafızası” ve Salim Aykut Öztürk’ün “Neredeymiş Bu Tatavla? 100 Yıllık Bir İnşa Hikâyesi” başlıklı yazıları bulunuyor. Erken Cumhuriyet İstanbul’unda kültürel miras ile kentsel hafıza ilişkisini inceleyen Ümit Fırat Açıkgöz’ün Temmuz ayında yaptığı “Erken Cumhuriyet İstanbul’unda Tarihî Miras ve Kentsel Hafıza (1923-1949)” başlıklı konuşma ile İdil Çetin’in Eylül ayında gerçekleştirdiği “Erken Cumhuriyet Yıllarının Görsellik Rejiminde Mustafa Kemal Atatürk Fotoğrafları” başlıklı konuşmasının kaydı ise Salt’ın YouTube kanalında erişime açık. Tüm programlar hakkında ayrıntılı bilgi için: saltonline.org