Yunus Emre Enstitüsü Geleneksel Türk Sinemasını Dünyaya İzletmeye Devam Ediyor


Türkiye’nin kültürel diplomasi elçisi Yunus Emre Enstitüsü, dünyanın 5 kıtasında düzenlediği faaliyetlerle Türk dostu insan sayısını artırıyor. Gerçekleştirdiği büyük projelerle adından sıkça söz ettiren Enstitü, Türk sinema sektörünün tanınması ve gelişmesine yönelik faaliyetlerine bir yenisini daha ekliyor. Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla yıl boyunca düzenlenecek olan etkinlikler zincirinin ilk durağı, 26-30 Mart 2019 tarihleri arasında Arnavutluk’un başkenti Tiran’da gerçekleşecek.

Proje kapsamında yıl boyunca Arnavutluk, İngiltere, Hırvatistan, Rusya, Almanya, İspanya, Avusturya, Ürdün, Lübnan, Bosna Hersek, Sırbistan, Fas, Güney Kore, İtalya, Macaristan, Romanya, Kazakistan, Fransa, ABD ve Kanada’da Türk Film Haftaları düzenlenecek. Etkinliğin düzenleneceği ülkelerde seyirciler bir hafta boyunca birçok Türk filmi izleme şansı elde edecek. Film gösterimlerinin yanı sıra oyuncu, yönetmen, senarist, yapımcı buluşmaları ve söyleşileri ile sinema konulu atölye çalışmaları da yapılacak.

İlk durak Tiran…

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da 26-30 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek projenin ilk ayağında, Ankara Yazı Veda Mektubu, Sevdaların Ölümü, Sarı Sıcak, Ekşi Elmalar, Güvercin Hırsızları ve Bir Gün Bir Çocuk filmleri izleyicilerle buluşacak.

Tiran’daki Türk Filmleri Haftası’na Türk sinemasının usta oyuncularının katılımı da damgasını vuracak. Gösterimi yapılacak olan Sevdaların Ölümü filminde başrolde oynayan ve şimdilerde Çukur dizisinde izlediğimiz, Yeşilçam’ın usta oyuncusu Perihan Savaş ile bir dönem izlenme rekorları kıran Kurtlar Vadisi dizisinde Memati olarak tanıdığımız, şimdilerde ise TRT’nin popüler dizilerinden Payitaht Abdulhamid’in Halil Halid Bey’i Gürkan Uygun 28-31 Mart 2019 tarihleri arasında Tiranlı sinemaseverlerle bir araya gelecek.

Türk sineması dünya sahnesinde…

Türk sinema sektörünün dünyada kalıcı ve etkili bir yer edinmesi için çalışmalarına devam eden Yunus Emre Enstitüsü, 2018 yılında da Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle yaklaşık 100 Türk filmini 12 ülkede düzenlediği Türk Film Haftaları etkinliğiyle izleyicilerle buluşturmuştu. Film gösterimleri, faaliyetin gerçekleştirildiği ülkelerde büyük ses getirmiş, hedef ülkelerdeki Türk film ve dizilerine olan ilginin artması sağlanmıştı. Projenin devamında ise Şehir Üniversitesi ile birlikte Türk Sineması Yaz Okulu düzenleyen Enstitü, 20 farklı ülkeden 23 genç sinemacıyı 15 gün boyunca Türkiye’de ağırlamış, katılımcıların Türkiye’nin sinema konusundaki birikimini yerinde görmeleri sağlanmıştı.