Efsane Adayından Güzel Haber Geldi: One Punch Man 2. Sezonuyla Geliyor


Japon Animeleri Dünya'nın geri kalanından ayrılan tarzlarıyla pek çoğumuzun ilgisini çeken özel bir alan. One Puch Man ise adeta animelerin dahi kalıplarından sıyrılmış onlarla dalga geçebilen, kendiyle dalga geçebilen mangası ve ilk sezonuyla şimdiden akıllara kazınmış yapımlardan. 

Bilmeyenler için kısaca bahsetmek gerekirse animede kahramanımız Saitama hariç bilindik bir anime dünyası var. Sürekli güçlü canavarlar ve kötülerle karşı savaşan süper güçlülerin oluşturduğu kahramanlar derneğinin mücadelesini konu alıyor yapım. Fakat tüm karakterler farklı  yapımlara göndermelerle dolu. Bunun yanında klasik Japon anime karakterlerinin kişiliklerini taşıyorlar. Bu kadarlık kısmı ile anime zaten yeterince benzerleri ile dalga geçip komik olmayı başarıyor. Öyle ki alt seviye süper kahramanlardan birinin tüm yeteneği iyi bir bisiklet binicisi olması. Tüm bu absürt ve eleştirel komedinin kalitesi ile birlikte Kahramanımız Saitama animeyi başka bir boyuta taşıyor. 

Saitama ofiste çalışan sıradan bir insanken bir gün aslında hiç hoşlanmadığı bir çocuğu onu öldürmek isteyen yaratıktan kurtarmak zorunda kalıyor. Sonrasında sıkıcı hayatından kurtulup eğlencesine kahramanlık yapmaya karar veriyor. Fakat bu o kadar kolay olmuyor. Kendini güçlendirmek için günde 100 şınav, 100 mekik ve 100 kere çömelip kalkma hareketi yapıyor. Bunlar yetmezmiş gibi kendini disipline sokmak için klima kullanmayı bırakıyor. Bu dayanılmaz antrenmanlar gün geliyor Saitama'nın saçlarının dökülmesine sebep oluyor ve bunlara karşılık o One Punch Man haline geliyor. Saitama artık akla gelebilecek en güçlü yaratıkları bile tek yumruğuyla yenebilecek kadar güçlü biri haline getiriyor. Nitekim Saitama bu kadar güce karşılık hayata olan bağlılığını ve duygularını yitiriyor. Artık onun tek isteği kendine denk bir rakip bulmak ve insanların hayranlığını kazanmak oluyor. Fakat Saitama o kadar güçlü ki ne kendine bir rakip bulabiliyor ne de tek yumrukla yendiği rakipleri yüzünden hayranlık görebiliyor. Saitama'nın tek hayranı ondan çok daha yüksek seviyelerde bir kahraman olmasına rağmen onun gücünün farkında olan ve Saitama'nın öğretilerini bir türlü ciddiye alamayan fakat ondan öğreneceği çok şey olduğunun farkında olan öğrencisi Genos.

Güzel haber iseJaponya'da anime ve manga'ya özel düzenlenen One Punch Man Sonbahar Festival'inde dizinin yaratıcılarından geldi. One Punch Man ikinci sezonuyla ekranlara dönecek.

2009 yılında internette yayınlanan mangalarla başlayan yapım önce 2012'de baskıya, geçtiğimiz sene ise anime olarak ekranlara gelmişti. Televizyon mangası Shingo Natsume tarafından yönetildi. Kendisi ayrıca Fullmetal Alchemist: Brotherhood'un animatörlerinden.

Mangası devam eden yapım için animenin de ne kadar daha sürebileceği belirsizliğini korurken. İkinci sezonun kaç bölüm olarak ve ne zaman yayınlanacağı da açıklanması beklenen bilgiler arasında.