Klasik Hollywood Modern Sinemaya Karşı “La La Land ve Ondört Adaylığı”


2017 Oscar Ödül Töreni gelip çatmışken 14 adaylıkla geceyi altüst etmesi beklenen La La Land hakkında birkaç cümle etmesek olmazdı. Bu sefer çok uzatmamaya çalışacağım bu yazıda bu film bu kadar adaylığı nasıl kazandı ve bu adaylıkaların ne kadarını ödüle dönüştürebilecek bunlardan bahsetmek istiyorum.

Film sanırım uzun zaman sonra bu kadar başarıya kavuşmuş en sade yapım olma özelliği taşıyor. Öncelikle bu kadar çok adaylık kazanmasının en önemli sebebi bir müzikal olarak hiç bu kadar başarılı bir yapım uzun zamandır olmamıştı tahmin edersiniz ki müzikaller de diğer filmlerden farklı olarak farklı ödül alanlarında da mücadele edebilme potansiyeline sahip oluyor. Ayrıca başlıkta da bahsettiğimiz gibi film adeta bizi 60’ların Hollywood filmlerine günümüzden bir bakış sunuyor. Bu da filmi güzel yapan bir diğer detay.

Fakat bana kalırsa film adaylık rekorunun üzerine bir ödül rekoru kıramayabilir. Tabii ki pek çok ödülü kazancaktır farkat birçok alanda çok güçlü rakiplerle karşı karşıya ve adil bir mücadelede bazı rakiplerine ödülleri kaptırabilir gibi görünüyor.

Yine de film her halükarda çok güzel izler bırakarak sinema tarihindeki yerini alacak. La La Land bize uzun zamandır hasret olduğumuz müziği, ahengi ve romantizmi sunmayı başardı. Oscar’da başarılı olsun ya da olmasın milyonlarca insanın arada sırada tekrar izlemek isteyeceği özel filmler arasındaki yerini çoktan almayı başardı. Bence bir film için asıl önemli olan da bu ödül…