Star Wars The Last Jedi İkinci Fragmanı Bize Ne Anlatıyor?


Açıkçası baştan belirtmek gerekirse fragmandan memnun olmayan tarafta olduğumu söylemem gerek. Filmin ikinci fragmanında okuduğumuz teorilerin önemli bir kısmının gerçek olduğunu dile getirmem gerek.

Tahminimce fragmanın ilk kısmında Snoke ve Kylo Ren arasındaki bir konuşmadan kesit dinliyoruz ve burada Kylo'nun bu filmde büyük öneme sahip olacağını düşündüğüm ikinci görevi veriliyor.

İkinci parça ise Rey'in kendini keşfini konu alıyor ve Luke'a kılıcını yeniden teslim etmesini görüyoruz. Öğrendiğimiz bir teoriye göre Rey'in ilk güç kullanıcılarından ve Jedi'lardan birinin reenkarne hali olduğunu okumuştum. Bu kısım bana göre bu teoriyi doğrular nitelikte. Luke ise babası Darth Vader ile yüzleştiği dönemde idrak edemediğini düşündüğü şeylerden artık çok korkmakta. Bu açıkçası ondan beklemediğim tek şeydi. Karanlık tarafta ya da aydınlık tarafta olmasından bağımsız, Luke'un çok daha cesur ve uzun zaman ortalıklarda olan tek güç kullanıcısı olma özelliğine daha uygun bir rol ile karşımıza çıkmasını umut ediyordum. Fakat öğrendiklerimden yola çıkarak yapabileceğim tahmin, kendisinin geçmişte yetiştirmeye çalıştığı yeğeni Kylo Ren ve hatta belki Rey ile bağlantılı olarak yaşadığı bir travma sebebiyle inzivaya çekildiği ve R2-D2'yu kapattığı yönünde.

Üçüncü bölümde ise Kylo Ren'in aldığı emrin bir kısmının annesini de öldürmesini kapsadığını düşünmemiz isteniyor. Bununla ilgili farklı sürprizlerin de yaşanabileceğini tahmin etmek zor değil.

Tabii ki asiler her zamanki gibi karşısında oldukları düzene karşı oldukça motive durumdalar. Açıkçası filmin daha çok gizlenen ve benim de merakımı canlı tutan kısım yine bu oldu.

Yine bu fragmanda öğrendiğimiz bir diğer şey ise Snoke ile Rey yüzleşmesi. Bu yüzleşmede Rey, kendini ve geçmişini ne kadar keşfetmiş olacak bence kritik nokta bu. Kendisi karanlık tarafa davet edilecek bu açık fakat Rey bu filmde bizi en çok şaşırtacak olan karakter ve ilk filmdeki bir anda ortaya çıkıveren aşırı kuvvetli Güç yeteneklerinin açıklaması da biraz bu kısımda yatıyor olmalı.

Bu konuda Rey'in en güvendiği isim ise Luke olacak gibi görünüyor. Luke'un ve Rey'in bağlantısı zannettiğimizden çok daha güçlü olduğu açık ve bu ikisinin arasındaki bağın getirdikleri de Star Wars: The Last Jedi'ın asıl ilerleyişini belirleyecek olan şey. Bakalım gelecek olası yeni fragman ya da fragmanlar ve film bize neler gösterecek. Tabii ki Rogue One dışındaki her Star Wars filminde olduğu üzere bence asıl büyük kahramanlar R2-D2 ve C-3PO olacağını düşünüyorum. Fragmanda da sır gibi saklanan Star Wars'un gizli yıldız karakterlerinin filmin asıl yüzleri olacağına dair şüphemiz yok.